Jaunumi

  Galda tenisa čempionātam – 50
1. februāris, 2023 Foto: Jānis Lācis

Galda tenisa čempionātam – 50

Līdz 1972. gadam galda tenisa aktivitātes risinājās Jēkabpils rajona robežās. Notika spartakiādes sacensības starp uzņēmumiem, kolhoziem, sovhoziem un mācību iestādēm, kā arī individuālie rajona čempionāti. Jēkabpilieši visai veiksmīgi startēja arī republikas mēroga mačos individuāli un komandām. 1971. gadā toreizējā brīvprātīgās lauku sporta biedrības “Vārpa” rajona padomes priekšsēdētāja Andra Seimuškāna un instruktora Jāņa Ārguļa galvās dzima ideja, ka jābeidz “vārīties savā sulā” un jāaicina savā pulkā citu rajonu galda tenisisti, lai palielinātu vietējiem spēlētājiem konkurenci un veicinātu viņu meistarības izaugsmi. Kurā vietā atklāto čempionātu organizēt? Protams, Biržu internātskolā, kurā bija pietiekami laba materiālā bāze, stabilas galda tenisa tradīcijas un prasmīgs sacensību organizators. Internātskolā jau ilgstoši notika rajona mācību iestāžu sacensības.

Tā 1972. gada ziemā dzima Jēkabpils rajona atklātais čempionāts galda tenisā sievietēm un vīriešiem. Šo rindu autors bija pie čempionāta vadības stūres 49 gadus, tādēļ ir taisnīgs, zinošs tā vēstures vērtētājs. Kovida pandēmija nedaudz patraucēja čempionāta ritmu, bet negatīvi neietekmēja. Pirmajos gados viesdalībnieku skaits bija neliels, bet ar tendenci  no gada gadā pieaugt. Sākotnēji dalībnieku pulkā bija Latgales pārstāvji (Daugavpils, Rēzekne, Preiļi, Līvāni). 80. gados atklātais čempionāts pārbāzējās uz Salas vidusskolas sporta zāli, jo Biržos tam kļuva par šauru. Salā bija vairāk tenisa galdu un atsaucīgs sporta skolotājs Vladimirs Konstantinovs. Šeit čempionāts ieguva vērtīgu pieredzi savā attīstībā. Pieauga dalībnieku skaits un meistarības līmenis. Arī Salā galda tenisam kļuva par šauru, tādēļ no 2003. gada čempionāts ieguva pastāvīgu, nemainīgu mājvietu – Jēkabpils Sporta namu ar saprotošo vadītāju Māri Trušeli priekšgalā.

No gada gadā pieauga čempionāta popularitāte. Tajā sāka piedalīties augstas raudzes spēlētāji, kuri, uzzinot par teicamo organizāciju, labprāt brauca uz Jēkabpili. Daudzi tenisisti guva vērtīgu spēļu pieredzi, kas ļāva labot pieļautās kļūdas, pat mainīt spēles manieri un turpmāk gūt uzvaras pār spēcīgiem pretiniekiem. No jauniešiem pusgadsimta garumā izauga meistarīgi tenisisti un tenisistes, viena paaudze nomainīja citu. Daudzi arī senioru vecumā nepārrāva saites ar iemīļoto sporta veidu un turpina apliecināt savu varēšanu konkurencē ar gados krietni jaunākiem spēlētājiem. 21. gadsimta sākumā  čempionātā iesaistījās arī Lietuvas galda tenisa cienītāji, tam pārtopot par starptautisku maču. 2018. gadā lietuviete Sniegina Lapinske no Utenas pilsētas izcīnīja Jēkabpils čempiones titulu!

Augsta spēlētāju meistarība, raita spēļu organizācija, mājinieku viesmīlība, acīm tīkamas balvas – faktori, kuri palielina čempionāta masveidību un atpazīstamību starp simtiem Latvijā notiekošajām sacensībām. Droši varu apgalvot, ka republikā nav neviena novada, no kura nebūtu startējis kāds pārstāvis. Čempionāts 50 gadus ir nodzīvojis pateicoties dalībnieku milzīgajai atsaucībai. Jubilejas reizē gribu uzslavēt spēlētājus, kuru uzticība čempionātam ir ilggadējākā un veiksmīgākā. Aldona Homiča ir vistitulētākā dalībniece, kura dzīvo Rīgā, bet sirdī un dvēselē ir jēkabpiliete. Vīru konkurencē starp jēkabpiliešiem visvairāk uzvarētāju goda nosaukumus nopelnījuši Alberts Veigurs un Uldis Dzirkalis. Alberts spēlētāju rindās ir kopš čempionāta pirmssākumiem. Dzintars Šmuidriņš (Salas pagasts) ieies vēsturē ar to, ka piedalījies visos čempionātos! Jēkabpilietei Valērijai Naumovai dalība šajās sacensībās bija kā tramplīns lēcienam uz augstākiem panākumiem. Ritot gadiem, dalībnieku meistarība pieauga tik strauji, ka kopš 2014. gada Jēkabpils pārstāvji vairs neguva uzvaras. Tika sasniegts iecerētais mērķis – vairojot kopējo konkurenci, veicināt individuālo meistarību.  

Čempionāts nepiedzīvotu tik garu mūžu, ja to neorganizētu zinošu cilvēku komanda,kura darbojas saliedēti un profesionāli. Raitu spēļu norisi ilgus gadus nodrošināja Voldemārs Limans un viņa kundze Valentīna no Preiļiem. Stafeti no viņiem pēdējos gados veiksmīgi pārņēma Latvijas Galda tenisa federācijas (LGTF) prezidente Ina  Jozepsone, kura vairākkārt pabijusi arī čempiones godā.  Sporta centra “čaklās bitītes” – Aiva Jakubovska un Baiba Grasa sarūpēja lieliskas balvas, diplomus un spožas medaļas. Viņas ar apburošu smaidu sejās sagaidīja ciemiņus no Latvijas malu malām. Spēļu arēnu sporta namā rūpīgi sagatavoja tā saimnieks Māris Trušelis ar saviem padotajiem, kuri šos pienākumus pildīja pēc Genādija Gojeva. Divpadsmit galdi, barjeras, ģērbtuves, dušas, siltas pusdienas nodrošināja patīkamu atmosfēru un apstākļus spēlētāju dueļiem. Visus notikumus sporta zālē  nenogurstoši un profesionāli iemūžināja fotogrāfs Jānis Lācis. Viņa veikums atspoguļojās sporta centra mājas lapā un citās interneta vietnēs.

Liela nozīme čempionāta veiksmīgai norisei bija, ir un būs finansiālajam un materiālajam atbalstam. Jēkabpils pašvaldība nekad nav bijusi skopa ar naudas piešķiršanu sporta jomai, jo saprot, ka fiziskās aktivitātes ir iedzīvotāju veselības garants. Savukārt Sporta centra direktors Juris Bobrovs no pašvaldības asignējuma apmierināja galda tenisa vajadzības. Lielisks paraugs pārējiem atbalstītājiem bija Jurijs Boiko, kurš uzdāvināja divus tenisa galdus, jo pats no skolas gadiem spēlē šo azartisko spēli un labi izprot sporta veida vajadzības. Palīdzīgu roku sniedza arī LGTF par lētāku cenu pārdodot jaunus galdus un uzdāvinot barjeras. Lielu pateicību izsaku restorāna “Oāze” īpašniecei Vitai Grebskai, kura nodrošināja dalībniekus ar siltām un gardām pusdienām. Milzīgs paldies arī laikrakstam “Brīvā Daugava” par kalendāriem, kas papildināja balvu klāstu un popularizēja labo pārmaiņu pilsētu Latvijā un aiz tās robežām. Ikviens dalībnieks ir veicinājis čempionāta atpazīstamību, tādēļ visiem lielum lielais paldies! Jēkabpils novada atklātais čempionāts 50 gados ir veicinājis jaunu talantu atklāšanu, veiksmīgi popularizējis šo spēli Latvijā un Lietuvā, piesaistījis daudz meistarīgu tenisistu, vairojis novada atpazīstamību.

Sveicu bijušos, esošos un potenciālos spēlētājus galda tenisa svētkos! Aicinu neapstāties pie sasniegtā, bet iet uz priekšu jaunā kvalitātē! Uz tikšanos jubilejas čempionātā 4. februārī plkst. 10.00 Jēkabpils Sporta namā!

Avots: Māris Jaudzems
Ieteikt citiem: