Jaunumi

Aktualitātes


   
103611

Kā jēkabpilietis Valdis Strods piepildīja manu sapni
14.12.2018


Jēkabpili droši varētu nosaukt par vienu no vislabākajiem Latvijas orientēšanās sporta šūpuļiem, jo no pagājušā gadsimta 50to gadu nogales, fizikas skolotājs Tālivaldis Asariņš no darba brīvajā laikā, trenēja skolēnu orientēšanās sportā un bija izaudzinājis daudzus orientieristus, kuri Latvijas vārdu nesa tālu aiz Latvijas robežām gan bijušajā padomju savienībā, gan citās valstīs un ne vienu reizi vien uz Jēkabpili atveda čempionu medaļas. Daudzi T. Asariņa audzēkņi ar orientēšanās sportu nodarbojas vēl joprojām gan kā sportisti, gan arī kā dažādu sacensību organizatori. Piemēram Indulis Peilāns, kurš kopš 1987. gada katru gadu, vasaras vidū rīko starptautiska līmeņa, Latvijas orientieristu vislielākos svētkus ar skanīgu nosaukumu “Orientēšanās trīsdienas “KĀPA””.

T. Asariņš arī saviem kolēģiem, orientēšanās treneriem no citiem Latvijas sporta klubiem, nekad neskopojās ar padomiem un vienmēr dalījās ar savu pieredzi,

Es ne vienu reizi vien, skolēnu brīvdienās, kopā ar T. Asariņu biju strādājis dažādās jaunatnes mācību-treniņa nometnēs un arī piedalījies orientēšanās kartogrāfu semināros. Neskatoties uz to, ka laikam ritot uz priekšu, attīstoties tehnoloģijām, daudzas metodes ir mainījušās, man viņa padomi un ieteikumi ir joprojām ļoti noderīgi arī pat šodien, kurus es gandrīz vienmēr iestarpinu šodienas darbības paņēmienos.

Aizvien tālāk vēsturē aiziet tie laiki, kad visa sabiedrība orientēšanās sportu uzskatīja, kā tikai par skriešanu pa mežu ar karti un kompasu rokā. Kopš 1897. gada, kad Norvēģijā, netālu no Oslo notika pasaulē pirmās publiskās orientēšanās sacensības, šis sporta veids ir attīstījies un kļuvis daudzveidīgs. Mūsdienās starptautiskā orientēšanās federācija ir apstiprinājusi četras galvenās orientēšanās sporta disciplīnas: - orientēšanās skrējiens; - orientēšanās slēpojums; - orientēšanās velobrauciens un taku orientēšanās (turpmāk tekstā “Taku-O”). Bez šīm četrām orientēšanās sporta disciplīnām, notiek arī sacensības daudzos orientēšanās sporta paveidos: - orientēšanās iekštelpās; - orientēšanās labirintā; - fotoorientēšanās; - 24 stundu orientēšanās jeb rogainings un daudzi citi šī sporta veida paveidi.

Taku-O no citām orientēšanās sporta disciplīnām un paveidiem atšķiras ar to, ka augstu rezultātu sasniegšanai, ātrums nav noteicošais rādītājs, bet gan precizitāte, uzmanība un atjautība.  Līdz ar to tagad, šis videi draudzīgais, jaunatnei lietderīgais un tautai veselīgais sporta veids ir pieejams gan lēnas un mierīgas pastaigas cienītājiem, gan arī cilvēkiem, kuri pārvietojas ar palīglīdzekļiem (ratiņkrēslā, ar kruķiem, spieķi utml).

Ar panākumiem bagātajiem Jēkabpils orientieristu pulkam, jau vairākus gadus ir pievienojušies divi Paralimpiskie orientieristi Valdis Strods un Guntis Jakubovskis, kuri no dažāda līmeņa Taku-O sacensībām,  ne vienu reizi vien uz Jēkabpili atved gan kausus, gan medaļas. Kā arī, abi veic dažādus brīvprātīgos darbus Taku-O sacensību organizēšanā, lai plašām sabiedrības masām popularizētu šo orientēšanās sporta disciplīnu, kura ir viskolosālākais sociālās integrācijas piemērs.

Pirms 10 gadiem (2008.gadā) Ventspilī vienlaikus ar tradicionālajām orientēšanās skrējiena sacensībām “Orientēšanās trīs dienas KĀPA'2008” notika arī pirmais Latvijas absolūtais čempionāts Taku orientēšanās disciplīnā. Tas nozīmē to, ka neatkarīgi no dalībnieka fiziskajām īpašībām, labākā rezultāta uzrādītājs kļūst par Latvijas absolūto čempionu.

Jau toreiz man bija karsta vēlēšanās, lai kāds no Paralimpiskajiem orientieristiem kļūtu par Latvijas absolūto čempionu. Toreiz absolūtā čempiona medaļu izcīnīja Atklātās grupas dalībnieks  Pēteris Pirtnieks (1959 - 2011)  no "Leonardo" OSKB, bet sudraba un bronzas medaļas gan izcīnīja Paralimpiskās grupas orientieristi Edgars Lukaševičs no "Krāslava" ISRK un Sergejs Andrejevs no "Daugavpils" ISK.

Beidzot šogad, Latvijas 100 gadu jubilejas gadā mans sapnis ir piepildījies, jo Paralimpiskās grupas dalībnieks, jēkabpilietis VALDIS STRODS no "Ausma" IADC kļuva par Taku-O disciplīnas LATVIJAS ABSOLŪTO ČEMPIONU Pre-O distancē.

Starp citu Latvija pagaidām ir vienīgā valsts pasaulē, kura rīko absolūto valsts čempionātu Pre-O distancē, kurā visi, neatkarīgi no fiziskajām īpašībām, līdzvērtīgi cīnās par čempionu medaļām. Citās zemēs Taku-O valsts čempionāti notiek tikai atsevišķi atklātajai grupai un atsevišķi Paralimpiskajai grupai.

Kopš 2009. gada, Valda Stroda vadībā, katru gadu Jēkabpilī norisinās arī Taku-O sacensības ar nosaukumu “Jēkabpils balvas”, kuras ir ļoti bagātas ar interesantām distancēm, labām kartēm un skaistām balvām. Pēc šīm sacensībām daudziem dalībniekiem ir karsta vēlēšanās uz tām atbraukt arī nākam reiz. Žēl gan, kad nākamās sacensības Jēkabpilī notiks tikai pēc gada. Cerēsim, kad nākotnē tiks meklētas iespējas, lai orientieristiem būtu iespējas biežāk Jēkabpilī - labo pārmaiņu pilsētā apmeklēt Taku-O sacensības, lai jēkabpiliešiem un pilsētas viesiem demonstrētu sociālās integrācijas piemēru, kurā cilvēkiem ar dažādām fiziskajām īpašībām ir vienotas intereses.

Taku-O disciplīnā 2018. gada sezonas Latvijas labāko orientieristu portreti, starp kuriem ir arī jēkabpilieši un Taku-O sacensību sēriju “Latvijas kausa’2018” un “Latvijas Paralimpiskais kauss’2018” sezonas kopvērtējuma rezultāti ir apskatāmi šajā saitē: https://lof.lv/uploads/taku_o/2018/Taku_O_LK_2018_REZ.pdf

Tā kā Jēkabpils vēsturiski atrodas Zemgales reģionā, līdz ar to visas Taku-O sacensības kuras no tiek pilsētā vai tās apkārtnē vienlaikus ir arī Tautas orientēšanās seriāla “Kurzemes-Zemgales Taku-ABC” ieskaites sacensības. Rezultāti, kuros ir arī linki uz kartēm, fotogrāfijām un seriāla atbalstītāju un sadarbības partneru mājas lapām ir šajā saitē:

https://okzk.lv/jaunumi/data/augsuplades/files/Taku-O/2018/Kopvertejums_2018.pdf

 

Jānis Bergs

(Latvijas Taku-O pamatlicējs)
 
      Atpakaļ